BANKALAR VE BANKA ÇALIŞANLARININ MAAŞLARI

Hayatta her şeyin bir karşılığının olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Herhangi bir yerde çalışmanın, bir işi yapmanın karşılığın da alınan şeye maaş denmektedir. Maaş kişi için çok önemli bir konudur. Çünkü İnsanlar hayatlarını aldığı maaşlara göre şekillendirirler. Genel de yüksek maaş veren yerler, çalışanlar için daha çok tercih edilir. Bankalar paranın en çok döndüğü ortamlardan bir tanesidir. Haliyle banka çalışanları da parayla en çok haşır neşir olan çalışanlardır. Bu kadar para içerisinde olan, her saniye para sayan banka çalışanlarının maaşlarının ne kadar olduğu da her zaman merak konusu olmuştur.

Her iş yerinde ve şirkette olduğu gibi bankalarda da bazı statüler mevcuttur. Verilen maaşlar üstenilen göreve ve sorumluluğa göre değişim göstermektedir. Genelde bilinen ücretler resmiyette belirlenen maaşlardır. Çünkü bu maaşların yanında ikramiye, performans, temettü gibi ek ödemelerde alınmaktadır. Bu yüzden bu maaşlar tam olarak gerçekleri yansıtmamaktadır.

Yaşam imkânlarımızın sınırı aldığımız maaş ile paraleldir. ‘‘Ayağını yorganına göre uzat’’ atasözümüze göre yaşamak zorunda olduğumuz aşikârdır. Bu durumu göz ardı eden kişi hayatında özellikle maddi anlamda çıkmazlara girebilir. Bu yüzden banka çalışanları ve bankalar da çalışmayı düşünenler için maaşların miktarı her zaman önemlidir. Ülkemizde 52 adet faaliyet gösteren banka mevcuttur. Bu bankalarda da yaklaşık 200 bin kişi çalışmaktadır. Böylesine büyük bir sektörde maaş konusunun gündemde  olması çok normaldir. Ancak bankaları verilen maaş konusunda sıralayabilmek çok zordur. En iyi maaş veren bankalar çalışmasını yapabilmek için banka çalışanları ile özel olarak görüşerek, gerekli bilgileri almamız gerekmektedir. Bu konuda açık bir şekilde bilinen tek şey devlet bankalarında çalışanların maaşı, özel bankalarda çalışanlarına göre daha yüksek olduğudur.