Denizatı Nedir? Nasıl Ürer? Özellikleri Nelerdir?

Suda yer alan en ilginç canlılardan biri de denizatıdır. İnsanların oldukça ilgisini çeken benzersiz bir görünüşü vardır. Adı nereden geldiği bilinmese de ata benzerliğiyle denizatı adını almıştır.

Denizatının burun yapısı çok belirgindir ve kolayca tanımlanmalarına yardımcı olur. Denizatları balık türünden olmasına rağmen, iyi yüzücüler değildirler. Suda pek fazla yüzmezler, bu yüzden çoğu zaman dinlenme aşamasında görülürler. Farklı omurgasız hayvanlar ve küçük balıklarla beslenirler.

Denizatları dünyadaki birçok su kütlesi içinde bulunurlar.

Tanımlanmış yaklaşık 40 farklı denizatı türü vardır. Denizatlarının fosillerine çok fazla rastlanmaz. Ancak araştırmalara göre denizatlarının yaklaşık 3 milyon yıl öncesine dayanmaktadır. Denizatının sığ su bölgelerinde evrimleştiği düşünülmektedir.

Denizatı, alt beden üzerinde bir sırt yüzgeci ve solungaçlarının yakınında kafa üzerinde bulunan pektoral yüzgeçleri olan gerçek bir balıktır. Bukalemun gibi denizatı renk değiştirebilir, böylece deniz otlarındaki çevreyle uyuşurlar. Bu kamuflaj kendilerini yengeç gibi yırtıcılardan korur.

Üremeleri

Erkek denizatlarının hamile kaldığı tek tür olduğu için dikkat çekicidir. Dişi, yumurtalarını kese içinde kendi gübrelendiği erkeğe aktarır. Yavrular yumurta içerisindeyken, içerdikleri oksijenden gıdaya kadar her şeyi kese içerisinden alıyorlar. Gebelik süresi 14 günden 4 haftaya kadar değişir. Doğum yaparken kasılmaları 12 saat kadar sürebilir.

Renk: Denizatı rengini çok hızlı bir şekilde değiştirebilir ve kendisini bulduğu herhangi bir çevreyle eşleşebilir.

Vücut: Denizatlarının çoğunun diğer balıkların aksine, eksko iskeleti vardır. Vücutları, et ile kaynaşmış, sert, harici, kemikli tabaklardan oluşur.

Yetişme ortamı: Denizatları, özellikle sığırcık çim yatakları olmak üzere sığ çimlenme bölgelerinde yaşarlar. Kışın kaba havadan kaçmak için daha derin sulara girerler.

Türleri: Dünyada yaklaşık 40 tür denizatı ve muhtemelen birçok alt tür bulunmaktadır. Bilim adamları deniz-atlarını tanımlamaktan dolayı genellikle zorluk çekerler, çünkü aynı türün bireyleri görünüş bakımından büyük farklılıklar gösterebilir.