Şeker Tüketimine Son Veren Besin Kaynakları

Şekerin bizlere verdiği zararlar gerçekten saysak da bitmeyecek cinsten. Doğal besin kaynakları sayesinde şekeri hayatınızdan tamamen çıkarmak aslında oldukça kolay! Bakalım o besinler hangileriymiş…

Hurma

Hurma, Ramazan ayının vazgeçilmez besinleri arasında yer alır. Birçok uzman da tatlı krizini sonlandırması açısından hurma önerir. Antioksidan ve lif açısından fazlasıyla zengin olan hurmanın içerisinde bakır, potasyum, magnezyum ve B6 vitaminleri yer alır. Hurmayı katı şekilde tüketmek istemezseniz kaynar suda bekleterek çekirdeklerini ve kabuklarını ayıklayın. Daha sonra blenderdan geçirin. Bu haliyle bütün tatlı tariflerinde kendisini kullanabilirsiniz!

Bal

1 kilo balın üretilmesi için kaç arının çalışması gerektiğini biliyor musunuz? Tam 40 bin arı, evet yanlış duymadınız. Kahvaltıların en özel misafirlerinden biri olan balın içerisinde birçok mineral, enzim ve vitamin yer alıyor. Bal, enerji verir ve daha iyi hissetmemizi sağlar. Her gün ballı süt ya da ballı çay içmek bile vücudumuza birçok yarar sağlar.

Pekmez

Şeker ilavesiz yapılan pekmezler yiyeceklerin konsantre edilmesini sağlar. İçerisinde demir, bakır, potasyum, kalsiyum, selenyum, B6 ve manganez barındırır. Fırında hazırlayacağınız tatlılarda şeker yerine pekmez kullanabilirsiniz.