SEO Nedir ve Doğru SEO Firması Nasıl Bulunur?

SEO, arama motoru optimizasyonu kısaltmasıdır. Bir web sitesini arama motoru dostu, dolayısı ile kullanıcı dostu hale getirip, web sitesinin konusu ile alakalı olan anahtar kelimelerde dış destek yardımı ile yükseltmek için yapılan çalışmaların tümünü kapsar.

SEO günümüzde git gide popülerleşen bir kavram, büyük, orta ya da küçük tüm işletmeler neredeyse SEO’dan haberdar.

İşini büyütmek isteyen, markalaşmak isteyen ya da gücünü korumak isteyen herkes bir şekilde SEO çalışmaları yaptırıyor. Aklınıza gelebilecek ve hatta gelmeyecek çoğu sektör SEO’dan nasibini alıyor.

Aslında SEO bir bakıma doğal yollar ile reklam yapma yöntemi de diyebiliriz. Burada SEO’yu reklamlardan ayıran fark şu, burada yatırımı sadece web sitenize yapıyorsunuz ve dahası bütçeniz tükendiğinde bile web siteniz istediğiniz kelimelerde çıkmaya devam ediyor, dolayısı ile müşteri kazanmaya devam ediyorsunuz. SEO fiyatları da projenin büyüklüğüne, diğer siteler ile rekabet durumuna ve seçilen anahtar kelimelerin zorluğuna göre belirlendiğinden ne kadar harcama yapacağınızı ve hangi sonuçları elde edebileceğinizi büyük oranda biliyorsunuz.

SEO konusunda en önemli konu, web sitenizi doğru uzmana teslim edebilmeniz. SEO sektörü yeni sayılabilecek bir sektör olduğundan ve çok kişinin ben SEO uzmanıyım demesinden ötürü en zor konu doğru kişiyi bulabilmek.

Doğru kişiyi bulabilmek için kendinize ve karşınızdakine sormanız gereken birkaç önemli soru var. Bunlar;

  • Ne tür çalışmalar gerçekleştiriyorsunuz?
  • Daha önce hangi firmalar ile çalıştınız ya da çalışıyorsunuz?
  • Düzenli raporlama yapıyor musunuz?
  • Çalışmalarınızın herhangi bir riski bulunmakta mı? Bu konuyu açar mısınız?

Yukarıdaki sorulara detaylı ve tatmin edici cevaplar alıyorsanız içiniz rahat olabilir.

SEO çalışmaları işinizi büyütebileceği gibi, hatalı çalışmalar söz konusu olduğunda işinize zarar da verebilir. Günümüzde web siteleri şirketlerin vitrinleri konumunda. Doğru kişi ve şirketler ile çalışma gerçekleştirmek bu nedenle çok önemli.