Ücretsiz Blog Scriptleri Yazılımları

Büyük bir tutku haline gelmiş olan blog tarzı web sitesi açmış ve blog yazmak internet ve sanal alemin ilk var olduğu zamandan bu yana gelmektedir. Kafanızda olan herhangi bir proje ya da bir fikir ile alakalı bilgileri daha fazla kitleye ve insanlara ulaştırabilmek açısından bir blog kurabilir ve bu bloğu düzenleyebilirsiniz. Bu makalemizde sizlere ücretsiz olan bazı blog script yazılımlarından bahsetmeye çalışacağız.


WordPress ( WP )

İnternet ve web siteleri ile haşır neşir olan web tasarımcıların çok iyi bildiği ve blog alanında bir numaralı script ile yazılım WordPress’tir. WrodPress ile blog, hoş bir web sitesi ya da uygulama oluşturmak amacı ile kullanımını yapabileceğiniz açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Ayrıca WordPress.com uzantısı ile de blog açabilmektesiniz..


Blogspot ( Blogger )

Blogspot ya da bilinen diğer bir ismi ile Blogger, Google kapsamında ücretsiz bir şekilde sunulan bir tür blog servisidir. Ülkemiz ve Dünya üzerinde birçok kullanıcısı bulunmaktadır. Blogspot.com uzantısı ile blog açabilmektesiniz.


Tumblr

Tumblr web sağlayıcısı Ülkemiz ve Dünya üstünde özellikle genç bir kitlenin blog açabilmek amacı ile kullandığı ücretsiz blog servisleri arasında yer almaktadır. Ayrıca tumblr.com uzantısı ile de blog açabilirsiniz.


Wix

Wix sayesinde dakikalar içinde istediğiniz ya da hayal ettiğiniz bir web sitesi formatı yapmanıza ve tasarlamanıza olanak sağlayan bedava bir servistir. Belirli olan ücretler dahilinde de Premium özellikleri açabilir ve daha kapsamlı bir biçimde de kullanabilirsiniz. Ayrıca wix.com uzantısında bir blog sitesi de elde edebilirsiniz.


Weebly

Weebly ismi ile bilinen bu web sağlayıcısı aynı Wix gibi hazır olan bir ara yüze ile hızlı bir biçimde web sitesi ya da blog oluşturmanıza olana veren bir servistir. Bu servis ile weebly.com uzantısı olan bloğa da sahip olabilirsiniz.


Medium

Medium web sağlayıcısı, Twitter sosyal medya platformunun kurucuları tarafınca tasarlanan ve kurulan ayrıca, birçok blog uzantısına ev sahipliği yapan, herkesin kendi yazılarını ( bloglarını ) rahatça yayınlayabildiği bir servistir. WordPress’ten sonra gelen ve en aktif olarak kullanılan bir blog servisidir.