Windows 10 Görev Çubuğu Özelleştirme

Görev çubuğunu, uygulamalarınızı görmekten ve zamanı kontrol etmekten daha fazlası için kullanın. Bunu birçok şekilde kişiselleştirebilirsiniz: Rengi ve boyutu değiştirin, sık kullandığınız uygulamaları sabitleyin, ekranda hareket ettirin ve görev çubuğu düğmelerini yeniden düzenleyin veya yeniden boyutlandırın. Ayrıca seçeneklerinizi korumak, pil durumunuzu kontrol etmek ve masaüstünüze göz atmak üzere tüm açık programlarınızı kısa bir süre simge durumuna küçültmek için görev çubuğunu kilitleyebilirsiniz.

Görev çubuğuna uygulama sabitleme


Masaüstünde çalışırken hızlı erişim için bir uygulamayı doğrudan görev çubuğuna sabitleyin. (Veya isterseniz kaldırın.) Bu işlemi Başlangıç’tan veya son açılan dosyalar, klasörler ve web siteleri için bir kısayollar listesi olan Atlama Listesi’nden yapabilirsiniz.


Başlangıç’tan bir uygulama sabitleme

Görev çubuğundaki arama kutusuna görev çubuğuna sabitlemek istediğiniz uygulamanın adını yazın. Daha fazlası > Görev çubuğuna sabitle‘yi seçin. Uygulamayı kaldıracaksanız aynı adımları izleyin ve Görev çubuğundan kaldır‘ı seçin.

Uygulama listesinden bir uygulama sabitleme

Uygulama zaten açıksa görev çubuğunda uygulamanın simge düğmesini bulun, ardından düğmeyi basılı tutun ve Uygulama listesi görünene kadar yukarı çekin. Fare kullanıyorsanız görev çubuğunda uygulama görev simgesi düğmesini bulun, düğmeye sağ tıklayın ve ardından Görev çubuğuna sabitle seçeneğini belirleyin. Uygulamayı kaldıracaksanız aynı adımları izleyin ve Görev çubuğundan kaldır‘ı seçin.

Görev çubuğu ayarlarınızı değiştirme


Görev çubuğunu doğrudan görev çubuğundan özelleştirin. Aynı anda görev çubuğunun birden çok yönünü değiştirmek istiyorsanız Görev çubuğu ayarları‘nı kullanın. Görev çubuğunun üzerinde boş bir alanı basılı tutun veya alana sağ tıklayın ve ardından Görev çubuğu ayarları seçeneğini belirleyin.

Görev çubuğu ayarlarında, özelleştirme, boyutlandırma, simgeleri seçme, pil bilgileri seçenekleri ve daha fazlasını görmek için kaydırma yapın.


Görev çubuğunuzun rengini değiştirme

Görev çubuğunuzun rengini değiştirmek için Başlangıç  Ayarlar  > Kişiselleştirme  > Renkler  > Aşağıdaki yüzeylerde tema rengini göster‘i seçin. Başlat, görev çubuğu ve işlem merkezi‘ni seçin. Bu, görev çubuğunuzun rengini genel tema rengiyle değiştirir.

Görev çubuğunu kilitleme ve kilidini kaldırma

Görev çubuğunun kilitlenmesi, ayarladığınız şekilde kalmasını sağlamak için kullanışlıdır. Değişiklik yapmak veya masaüstündeki konumunu değiştirmek istediğiniz zaman daha sonra görev çubuğunun kilidini açın. Görev çubuğunun üzerindeki boş bir alanı basılı tutun veya alana sağ tıklayın, Görev çubuğu ayarları  seçeneğini belirleyin ve Görev çubuğunu kilitle‘yi açın.

Görev çubuğunu kilitle seçeneğinin yanında bir onay işareti varsa bu, görev çubuğunun zaten kilitli olduğunu gösterir. Kapatmak için Görev çubuğunu kilitle‘yi seçin veya Görev çubuğu ayarları  seçeneğine gidip kapatın.

Görev çubuğunu görüntüleyen birden çok monitörünüz varsa Tüm görev çubuklarını kilitle seçeneğini görürsünüz.

Görev çubuğu konumunu değiştirme

Görev çubuğu genellikle masaüstünün alt kısmındadır ancak masaüstünün kenarlarına veya üst kısmına da taşıyabilirsiniz. Görev çubuğunun kilidi açıldıktan sonra konumunu değiştirebilirsiniz. Görev çubuğunuzun kilitli olup olmadığını görmek için Görev çubuğunu kilitleme ve kilidini kaldırma bölümüne bakın. Görev çubuğunuzun kilidinin açık olduğunu doğruladıktan sonra görev çubuğunun üzerindeki boş bir alanı basılı tutun veya alana sağ tıklayın. Görev çubuğu ayarları > Görev çubuğunun ekrandaki konumu‘nu seçin ve ardından Sol, Üst, Sağ veya Alt seçeneğini belirleyin.

Görev çubuğunun yüksekliğini değiştirme

Görev çubuğundaki diğer birçok değişiklik gibi önce görev çubuğunun kilidini açmanız gerekir. Ardından, işaretçi çift oka dönüşene kadar işaretçiyi görev çubuğunun kenarlığı üzerinde hareket ettirin. Kenarlığı istediğiniz boyuta sürükleyin ve bırakın.

Görev çubuğunda pil durumunuzu görme

Görev çubuğuna pil simgesini eklemek için Başlangıç  Ayarlar  > Kişiselleştirme  > Görev Çubuğu‘nu seçip bildirim alanı bölümüne bakın. Görev çubuğunda hangi simgelerin görüneceğini seçin‘i belirleyip Güç düğmesini Açık konumuna getirin.

Görev çubuğundaki pil simgesini seçerek pil durumunu kontrol edebilirsiniz.

To see the desktop, select the space at the end of the taskbar.

Not

Pil simgesini seçmeden önce görev çubuğunda gizli simgeleri göster Yukarı ok simgesini seçmeniz gerekebilir. Güç, pil olmayan sistemlerde seçenek değildir.

Görev çubuğu düğmelerini yeniden düzenleme

Görev çubuğundaki uygulama düğmelerinin sırasını değiştirmek istediğinizde düğmeyi geçerli konumundan farklı bir konuma sürüklemeniz yeterlidir.

Özellikle birden fazla pencerenin açık olmasını istiyorsanız görev çubuğu düğmelerinin birlikte gruplandırılma şeklini seçmek isteyebilirsiniz. Arka arkaya açmamış olsanız bile, aynı uygulamadaki tüm açık dosyalar varsayılan olarak her zaman birlikte gruplandırılır.

Görev çubuğu düğmelerinin birlikte gruplandırılma şeklini değiştirmek istiyorsanız görev çubuğunda boş bir alanı basılı tutun veya alana sağ tıklayın, Görev çubuğu ayarları  > Görev çubuğu düğmelerini birleştir‘i seçin ve ardından listedeki seçeneklerden birini belirleyin:

  • Her zaman, etiketleri gizle. Varsayılan ayar budur. Bir uygulama için birden çok pencere açılmış olsa dahi, her uygulama tek ve etiketlenmemiş bir düğme olarak görüntülenir.
  • Görev çubuğu dolu olduğunda. Bu ayar pencerelerin her birini tek ve etiketlenmiş bir düğme olarak gösterir. Görev çubuğu kalabalıklaştığında, birden çok açık penceresi olan uygulamalar tek bir uygulama düğmesine daraltılır. Açık pencerelerin listesini görmek için düğmeyi seçin.
  • Hiçbir zaman. Bu ayar her pencereyi ayrı, etiketli bir düğme halinde gösterir ve kaç tane pencere açık olursa olsun hiçbir zaman birleştirmez. Daha fazla uygulama ve pencere açıldıkça düğmeler küçülür ve sonunda kaydırılır.

Birden çok ekran kullanıyorsanız ekstra ekranlarınız için farklı seçim yapabilirsiniz. Diğer görev çubuklarında Görev çubuğu ayarları  > Birden Çok Ekran Görev çubuğu düğmelerini birleştir‘i seçin. Bu ekranlar için Her zaman, etiketleri gizleGörev çubuğu dolu olduğunda ve Hiçbir zaman seçeneklerinden birini belirleyin.

Görev çubuğu dolu olduğunda Görev çubuğu düğmelerini birleştir'i seçin

Daha küçük veya daha büyük görev çubuğu düğmeleri kullanma

Görev çubuğunda daha fazla uygulama göstermek istiyorsanız, düğmelerin daha küçük sürümlerini gösterebilirsiniz. Görev çubuğunda boş bir alanı basılı tutun veya alana sağ tıklayın, Görev çubuğu ayarları  öğesini ve ardından Küçük görev çubuğu düğmeleri kullan seçeneği için Açık‘ı seçin. Daha büyük görev çubuğu düğmelerine dönmek için Kapalı‘yı seçin.

Not

Rozetler, küçük görev çubuğu düğmelerinde görüntülenmez.

Rozetleri görev çubuğu düğmelerinde gösterme

Görev çubuğu düğmesindeki rozetler bir etkinliğin gerçekleştiğini veya o uygulama ile gerçekleşmesi gerektiğini size bildiren uyarılardır.

Örneğin, Alarmlar ve Saat uygulamasındaki bir zil rozeti, ayarladığınız zamanda size bildirim gönderecek etkin bir alarmınız olduğunu gösterir. Bu özellik varsayılan olarak açıktır ancak açık olduğundan emin olmak (veya kapatmak) istiyorsanız görev çubuğunun üzerindeki boş bir alanı basılı tutun veya alana sağ tıklayın, Görev çubuğu ayarları  simgesini seçin ve ardından Rozetleri görev çubuğu düğmelerinde göster‘e gidin.

Masaüstüne göz atmak için görev çubuğunu kullanma

Tüm açık pencerelerin arkasında masaüstünüzde neler olduğuna hızlıca bir göz atmak için Peek özelliğini kullanın.

To see the desktop, select the space at the end of the taskbar.

Görev çubuğunu otomatik olarak gizleme

Masaüstü modunda veya tablet modunda olmanıza bağlı olarak görev çubuğunu gizleyebilirsiniz. Görev çubuğunun üzerindeki boş bir alanı basılı tutun veya alana sağ tıklayın, Görev çubuğu ayarları seçeneğini belirleyin ve ardından Masaüstü modunda görev çubuğunu otomatik olarak gizle veya Tablet modunda görev çubuğunu otomatik olarak gizle seçeneklerinden birini (ya da ikisini birden) açın.

Kaynak için buraya tıklayın.