Yayın Yaparak Para Kazanma

Çoğu kişinin yapmak istediği yayıncılıktan nasıl para kazanılır? Canlı olarak sizin ne yaptığınızı izleyen insanlar, belki sadece sizi oyun oynarken izlemek isteyecekler belki de sizinle sohbet etmek isteyeceklerdir.

Yayıncılığa başamak son derece kolay olabilir ancak sizi izleyecek kişileri bulması oldukça zor bir iştir. Bu yüzden kendi hakkınızda doğru bilgileri vermek izleyicileri size çekebilir.

Yayın Yaparak Para Kazanma

Canlı yayınlarınızdan hemen hemen ödeme almaya başladığınız zaman, enerji ve insanların sizi neden izlemesi gerektiğini isteyen bir sebep lazımdır. Örneğin Twitch’te en iyi sadece 5.000 kanal, tüm Twitch canlı yayınlarının izleme süresinin %75’ini kapsar. Twitch’te iki milyondan fazla kanal var. Ancak yine de canlı yayın yaparak para kazanmak isterseniz yazımızı dikkatle okuyun.

  • İzleyicilerden Bağış Alma

Canlı yayınlar sırasında ilk bağışı aldığınız zaman farklı hissedeceksiniz. Birsi size bir kaç TL gönderdiği zaman üzerinizde büyük bir yük olduğunu hissetmeye başlayacaksınız.

Çoğu canlı yayın platformunda, size bağış göndermesine izin vererek para akışı yapmanıza olanak tanır. Genellikle sizi izleyenlerin para göndermek için kullanabileceği entegre hizmetleri ya da kendi ‘’sanal paraları’’ vardır.

  • Ek Bir Platformla Anlaşmak ve Düzenli Ödemeler Almak

Tüm canlı yayın gelirinizin tek bir platformdan gelmesini istemeyebilirsiniz. Bir platformda statünüzü ve platformdaki duruşunuzu kaybederseniz ne olacağını düşünmek yerine, başka bir platformda canlı yayın yapmaya hazır olmalısınız. Hangi sebepten olursa olsun, bağışları ve abonelikleri kontrol etmek için kullanabileceğiniz üçüncü taraf bir platforma ihtiyaç duyabilirsiniz.

  • Reklamlardan Elde Edilen Gelir

Canlı yayın akışınızda daha fazla para kazanmak için reklamları kullanabilirsiniz. Reklam hizmetleri, Google hizmetleri ve Facebook dahil olmak üzere İnternet’ten kazandıklarını arttırmak için kullanıyorlar. Doğru canlı yayın platformuna veya sosyal bir ağa katılırsanız, reklamcılık parası da kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bununla birlikte, tam anlamıyla doğru canlı yayın platformununa katılmanız gerekecek, çünkü hepsi reklam hizmeti vermiyor. Bazılar Dlive gibi anti-reklamlardır. Örneğin Mixer gibi diğerleri henüz üçüncü taraf reklam hizmeti eklememiş olan platformlardır.