YouTube İle Para Kazanma

Bir çok kullanıcı Youtube’den izlediği videolarla sonsuz saatler geçirebilir. Ancak video sahipleri için bu para kazanmanın bir yoludur.

Profesyonel bir YouTuber olmak eğlenceli görünebilir, ancak başlamak için acele etmelisiniz. Hızlı para kazanmak istiyorsanız diğer seçenekleri düşünebilirsiniz. Ancak, zaten hevesli bir kullanıcıysanız ve ekstra çaba sarfetmek istiyorsanız Youtube ile para kazanma mümkündür.

İşte Bilmeniz Gereken Bazı Noktalar

  • YouTube İş Ortağı Programına Başvurun

Doğrudan YouTube üzerinden para kazanmak için bu siteyle ortak olmanız gerekmektedir. Buradaki işlemleri tamamladıktan sonra, para kazanmanızın birkaç yolu vardır. Ancak buraya ortak olmak için bazı gereksinimleri karşılamanız gerekmektedir.

  • Videolarınız reklam kurallarına uymalı ve son 12 ay içinde 4.000’den fazla izlenme saatine sahip olmanız gerekmektedir.
  • Uygun bir bölgede yaşamalısınız.
  • 1.000’den fazla aboneye ihtiyacınız var.
  • Bir Google AdSense hesabına bağlanmanız gerek.

Ne kadar çok videonuz olursa, izleme saatiniz de o kadar çok olacaktır. Yüksek kaliteli, eğlenceli videoların görüntülenme alması daha da yüksektir. Bu nedenle prodüksiyon için çaba harcamanız gerekmektedir.

  • Google AdSense’e Bağlanın

İş ortağı olarak onaylanmak için kanalınızı YouTube şirketinin reklamcılık sistemi olan Google AdSense’e bağlamanız gerekmektedir. Reklamverenler, kitleniz, video konunuz ve alakalı anahtar kelimeler gibi faktörlere dayalı olarak videolarınızda reklam kullanabilirler.


Genel olarak videolarınızın aldığı ‘’gösterim’’ sayısına göre ödeme alırsınız. Reklamlar her video izlendiğinde gösterilmez, bu nedenle görüntülenmeler doğrudan paraya çevrilmez. Ayrıca, YouTube reklam gelirinden bir miktar kesinti yapar ve bu oranı sizinle paylaşmaz.

  • YouTube Premium’a Göz Atın

İş ortaklarının YouTube’da para kazanabilmesinin tek yolu AdSense değildir. Videolarınızı YouTube’nin reklamsız abonelik hizmeti olan YouTube Premium’da da sunabilirsiniz. Abonelerin videolarınızı ne kadar görüntüledğine bağlı olarak, gelirin bir kısmını üyelik ücretlerinden elde edersiniz.

  • Ürün Yerleştirme ve Video Sponsorluğu Kullanın

Kanalınızın kitlesiyle alakalı olan şirketler, videonuza sponsor olabilir veya ürününü göstermek amacıyla size ürün yerleştirme fırsatı sunabilir. Ödemeleri muhtemelen satış başına veya komisyonlarla alırsınız. Genel kurumsal ortaklar için ShareASale, ClickBank ve CJ Affiliate gibi bağlı kuruluş pazarlama sitelerinde aramalar yapabilirsiniz.